Etiopia Shakisso BEZKOFEINOVÁ Kmen Coffee Roasters

Kód: 1791
Neohodnotené
€15
Skladom

Citrusový čaj, sedmokrásky, Sušienky Knoppers

Bezkofeinová káva nie iba pre maminky a tehotné. Pripravte si jarnú ľahkú šálku etiopskej kávy. V chuti vynikne sviežosť citrusového čaju, ľahkost sedmokrásiek a sladkosť našich obľúbených sušeniek Knoppers. Jediné, čo tejto káve chýba, je kofein. A o tom to celé je!

Detailné informácie

Podrobný popis

Za vznikom tejto kávy nájdeme komplikovanú cestu životom farmára Haile Gebre. Príbeh začíná pri zlomovej udalosti z detstva, počas ktorej feudály odobrali jeho rodine pôdu pre pestovanie, a tým zásadne ovplyvnili daľšie životné kroky, ktoré smerovali do politiky s cieľom, aby už žiadny pestovatelia nemuseli zažívať takúto nespravodlivosť. Následne prechádzal mnohými životnými etapami od štúdia na vysokej škole cez narukovánie k námorníctvu a práci na ministerstve pre pozemkovú reformu až po trojročné vezenie za názory, ktoré sa nebál vysloviť nahlas. Vďaka odvahe však naplnil svoje poslanie a založil Družstevnú banku so špecifickým zameraním na kávove družstvá.

Farmár zbavil tieto zrnká kofeinu metódou superkritického CO2 (sCO2), ktorá je šetrná k zrnkám aj k prírode, pretože sCO2 je netoxický a dá sa využívať znovu a znovu. Extrahuje iba kofein a minimum ostatných látok. A ako taký proces prebieha? Ako prvé sa zelené zrná vložia do teplého vodného kúpelu, aby zväčšili svoj objem. Ďalej sa zrnká s vodou vložia do veľkých nerezových nádob (predstavte si sudy na pivo), nádoba sa uzatvorí a začne sa naplňovať sCO2. Tlak a teplota sa postupne zvyšujú až na 90 °C a 270 atmosfér. Potom sa to všetko nechá spolu 8 hodin kamarátiť. Následne sa zníči teplota na 30 – 40 °C a sCO2 spolu s vodou sa odčerpajú. Voda nesie všetok kofein, ktorý sa potom dá ďalej využíť napríklad vo výrobných procesech v kozmetike alebo liečivách. Zrnká sa potom vysušia na približne 10 % vlhkosti a môžu sa veselo pražiť. 

O pražiarni

 Ku koncu roku 2021 sme kúsok od budejovickej stanice otvorili nový espresso bar, ale predovšetkým pražiareň kávy.

Pražiareň Kmen, má hlboké korene a dává rašiť novým vetvám. Peter, náš hlavný pražiar priniesol pred ôsmimi rokmi s jeho vtedajšou pražiarňou Fragaria Coffee na juh Čiech výberovú kávu a má za sebou dlhodobé pôsobenie za barom v Café Datel. Práve tam začala jeho spolupráca s Luciou a Kryštofem, ktorí se podieľajú na chode pražiarne a espressobare. S výberovou kávou pracujeme všetci dlhodobo, ale spoločne je pre nás všetko nové: nové meno, noví ľudia, nový priestor a tiež nové obaly.Dodatočné parametre

Kategória: Kmen Coffee Roasters
Hmotnosť: 250g
Štýl praženia: Espresso, Filter, Omni roast
Krajina pôvodu: Ethiopia
Pražiareň: Kmen Coffee Roasters
Spracovanie: Washed
Chuťový profil: Citrusový čaj, Sedmokrásky, Sušienky Knoppers
Región: Guji
Odroda: Heirloom
Farma: Shakisso farm
Producent: Haile Gebre

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Nevypĺňajte toto pole: