Burundi Ninga

Kód: 1840
Neohodnotené
€16
Vypredané

Egreš, Biela ríbezla, Čaj z lipového kvetu

"Pre mňa osobne má toto káva iný význam! Chuťovo je to veľmi dobrý výber s 86 bodmi, nezaradí sa medzi absolútnu špičku, ale zohnať naozaj dobré Burundi, kde viete, kto na káve pracoval, je naozaj náročné. Sme radi, že môžeme aspoň trochu pomôcť najchudobnejšej krajine, kde sa pestuje káva. Preto pre mňa nie je vždy chuť rozhodujúca, aj keď je dôležitá." Tieto slová sú od pražiara Peťa. 

My však máme pocit, že Peťo je, čo sa týka chuti tejto kávy, príliš skromný. Je to totiž najčistejší šálka Burundi, čo sme kedy ochutnali. Jemná chuť sladkého lipového kvetu spolu so sviežím egrešom a bielou ribezľou vytvára príjemný zážitok z popoludňajšieho filtrovania.

Detailné informácie

Podrobný popis

Novo vznikajúca spolupráca s producentom Long Miles Coffee nám prináša čerstvú kávu z Burundi. LMC vlastní 3 spracovateľské stanice v Burundi a Ninga je jednou z nich. Situácia v tejto krajine nie je vôbec jednoduchá, skôr veľmi vážna, a ľudia okolo LMC v čele s Benom a Kristy Carlson odvádzajú skvelú prácu. Zlepšujú procesy spracovania, edukujú farmárov, snažia sa vyriešiť problém s bramborovým defektom raz a navždy, dbajú na označenie mikro-lotov, čo znamená, že selektujú jednotlivé kávy podľa kopcov, odkiaľ káva pochádza. Celkovo dávajú vieru farmárom v samých seba, že pestovanie kávy im pomôže v náročnej životnej situácii.

Pre nás má táto káva vďaka sociálno-ekonomickému dopadu oveľa hlbší význam. Burundi je najchudobnejšia krajina, kde sa pestuje káva, a my tým môžeme aspoň trochu pomôcť. Sme radi, že máme v ponuke kávu z Burundi, o ktorej vieme, kto za ňou stojí - Ben. Smieje sa od rána do večera, je s ním veľa srandy a jeho pozitívny prístup zdieľa spolu so svojou manželkou Kristy, ktorá je autorkou týchto krásnych fotografií z farmy.

Jedným z problémov, s ktorými sa v Burundi stretávajú, je nedostatok nafty. Na výrobu elektriny vo spracovateľských závodoch používajú naftové generátory a spotreba nafty je vyššia ako je pridelenie. A tak vypravili dva veľké džípy do susednej Tanzánie, kde natankovali naftu, čo to išlo, aby mohli spracovávať okrem iného aj toto skvelé kávičko odrody Bourbon.

Počas prvej kávovej sezóny spolupracovali s LMC len s päťdesiatimi pestiteľmi kávy a teraz je to už viac ako 5 500 rodín pestujúcich kávu na jedenástich jedinečných kopcoch. Počas hlavnej zberovej sezóny farmári prinášajú svoje čerešne na stanicu, kde všetko pomocou systému farmárskych kariet zaznamenávajú. Tento systém zabezpečuje, že LMC má prehľad, od ktorého farmára konkrétne káva je, a že za kvalitnú kávu dostanú farmári dobre zaplatené.

Určite to tento rok nie je posledná káva od Long Miles Coffee, ešte sa máte na čo tešiť!

Dodatočné parametre

Kategória: Kmen Coffee Roasters
Hmotnosť: 250g
Štýl praženia: Filter
Krajina pôvodu: Burundi
Pražiareň: Kmen Coffee Roasters
Spracovanie: Washed
Chuťový profil: Egreš, Biela ríbezla, Čaj z lipového kvetu
Región: Giku, Kayanza
Odroda: Bourbon
Farma: Ninga washing station

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Nevypĺňajte toto pole: